|
|
 |
Stadig mer hemmeligstempling i USA
USAs hemmelighetsmaskin ruller og går i rekordtempo. I snitt unntas 125 offentlige amerikanske dokumenter fra offentlighet hvert eneste minutt – døgnet rundt og året rundt.
Forsvarsdepartementet i Washington har gått med på at bilder av kister med døde soldater fra Irak skal bli et vanligere syn i mediene. Men innrømmelsen ble gitt ytterst motvillig, og først etter rettslig pålegg. En professor i journalistikk fra delstaten Delaware måtte gå til retten og påberope seg den amerikanske offentlighetsloven, for å få forsvarsdepartementet til å innrømme at slike bilder ikke kan hemmelighetsstemples. Pentagon ville helst holdt bildene for seg selv. Setter nye rekorder
Tallenes tale er klar, skriver nyhetsbyrået DPA: Ikke noen annen regjering i USAs nyere historie er så glad i hemmelighetskremmeri som George W. Bush og hans folk.
Bare i fjor ble 15,6 millioner dokumenter unntatt fra offentlighet etter anmodning fra regjeringen. Dette er ikke bare en absolutt amerikansk rekord. Det er også nesten dobbelt så mange som i 2001, fastslår regjeringens eget tilsyn for offentlighet og hemmelighold, Information Security Oversight Office eller ISOO.
Borgerrettsorganisasjoner som American Civil Liberties Union ACLU går sammen med det demokratiske opposisjonspartiet om å fordømme det de mener er overdrevent hemmelighold. Men også blant Bushs egne republikanere blir kritikken stadig sterkere.
(© NTB 08.08.05 kl. 07:25)
Ref: (08.08.05)
Bush taus om norsk tilbaketrekking fra Irak
Det Hvite Hus har valgt å unnlate å informere det amerikanske folk om at Norge har varslet tilbaketrekking fra Irak. I stedet gir de inntrykk av at alt er som før.
Ingen fenglser flere enn USA
INGEN NASJON fengsler flere av sine innbyggere enn USA. De har verdens høyeste fengslingsrate.
Slipper du inn i USA?
Dersom du ønsker å reise til USA, må du nå avgi fingeravtrykk ved ankomsten, samt bli tatt bilde av. Muligheten er jo tilstede for at du er en kriminell...
Guantànamo like ille som Abu Ghraib
OSLO (P4) Fangene på Guantánamo ble utsatt for den samme nedverdigende behandlingen som de torturerte i fengselet Abu Ghraib i Irak.
|
|
 |
|